poniedziałek, 5 listopada 2012

BERNEŃSKI PIES PASTERSKI

BERNEŃSKI PIES PASTERSKI
Kraj pochodzenia:Szwajcaria

Historia Rasy

Berneński pies pasterski został wyselekcjonowany  ze szwajcarskich psów wiejskich,zamieszkujących kanton berneńskich.Były to mocne psy pociągowe,używane także do pilnowania podwórka oraz wypasu bydła.Sprawdzały się także w przeganianiu stad w góry i z powrotem lub na targ oraz strzegły ich przed złodziejami i dzikimi zwierzętami.


Usposobienie

Ciąg dalszy nastąpi.    

niedziela, 4 listopada 2012

BERNARDYN

BERNARDYN
Kraj pochodzenia:Szwajcaria

Historia Rasy 

Rasa zaczerpnęła swoją nazwę od klasztoru założonego przez św. Bernarda.Pierwsze psy pełniły role stróżów  i w porównaniu z dzisiejszym bernardynem były nieduże (ich masa dochodziła do 65-80kg) i krótkowłose.Dawniej psów tych używano do wypasu bydła.Z czasem zaczęto je wykorzystywać do wypraw ratunkowych na przełęczy.Bezbłędnie wyczuwały zagrożenie lawinami i zmiany pogody oraz znajdowały drogę do domu.Potrafiły znaleźć ludzi zasypanych przez lawinę ,ogrzać ich swoim ciałem i odprowadzić ich do klasztoru.

Usposobienie
Bernardyn nie jest to rasa zbyt ruchliwa ,bernardyny na swoim terenie wykazują silny instynkt stróża odziedziczony po swoich przodkach.

 Pielęgnacja

Pielęgnacja bernardyna to prawdziwe wyzwanie:wiosenne linienie trwa około 1,5miesiąca,jesienne 2-3 tygodnie.Gesty włos długo schnie,dlatego te psy słabo tolerują wilgoć.

Zdrowie 

Najczęściej występujące choroby to :dysplazja stawów,skręt żołądka,reumatyczne zapalenie stawów,choroby uszu,choroby serca,choroby oczu.

Długość życia:8-10 lat.
Wysokość:psy70-90cm,suki65-80cm.
Waga:55-100kg. 

       

WELSH CORGI PEMBROKE

WELSH CORGI PEMBROKE
Kraj pochodzenia:Walia 

Historia Rasy

Corgi to jedne z najstarszych ras psów pasterskich.Wzmianki o nich sięgają 920 roku.Choć tak podobnie do siebie pembroke i cardigan nie są ze sobą tak blisko spokrewnione.Cardigany prawdopodobnie przybyły na Wyspy Brytyjskie jako pierwsze i są spokrewnione z przodkiem jamników,a do powstania pembroków przyczyniły się krzyżówki z przywiezionymi na Wyspy Brytyjskie przez Wikingów szpicami pasterskimi.W 1934 roku uznano je za dwie odrębne rasy.

Usposobienie 

Corgi uwielbiają paść i zaganiać wszystko,co się wokół nich porusza.Mogą przy tym podszczypywać,tak samo jak niegdyś podszczypywały zaganiane bydło.Mają też instynkt stróża,co może wytłumaczyć ostrożny stosunek do obcych.

Pielęgnacja

Włos nie wymaga szczególnej pielęgnacji z wyjątków okresów linienia.   

Zdrowie

Do niedawna poważnym problemem cardiganów był postępujący zanik siatkówki-PRA,ale badania genetyczne znacznie ograniczyły występowanie tej choroby. 

Długość życia:12-14lat.
Wysokość:idealna to 30cm.
Waga:psy17kg,suki15,5kg.    

sobota, 27 października 2012

POLSKI OWCZAREK PODHALAŃSKI

POLSKI OWCZAREK PODHALAŃSKI
Kraj pochodzenia:Polska

Historia Rasy

Duże rasy psów pasterskich żyją w wielu krajach i są ze sobą spokrewnione.Węgierski kuwasz,słowacki czuwacz i polski Podhalan strzegły stad owiec przed dużymi drapieżnikami oraz pilnowały domostw.Dzięki białemu kolorowi psy te były łatwe do odróżnienia od wilków,a owce i krowy dużo lepiej na nie reagowały.Przez stulecia Podhalany niewiele się zmieniły i do dziś pomagają tatrzańskim góralom.

Usposobienie
 Podhalan to pie z natury spokojny i zrównoważony.Mocny i odporny charakter oraz silny instynkt terytorialny czynią z niego doskonałego stróża.Niezależny i czujny,rzadko szczeka.Do odstraszenia intruza wystarczy sam jego wygląd.By tolerował obcych ludzi i psy,od szczenięcia powinien być regularnie socjalizowany i przyzwyczajany do ich obecności.Jak każdy pies stróżujący niechętnie przyjmuje zmianę właściciela.

Pielęgnacja

Obfita sierść nie jest trudna w utrzymaniu,ale wymaga regularnego szczotkowania w okresie linienia.

Zdrowie

Najczęstsze schorzenia to:dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,skręt żołądka,wywinięcie i podwinięcie powieki oraz niewydolność układu krążenia.

Długość życia:12-14lat.
Wysokość:psy65-70cm,suki60-65cm.
Waga:45-60kg.    

POLSKI OWCZAREK NIZINNY-PON

OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY
Kraj pochodzenia:Polska

Historia Rasy

Pierwsze wzmianki o średniej wielkości polskich psach owczarskich sięgają XV wieku.Występowały głównie na terenie Podlaska i Lubelszczyzny.Postrzegano je jako uniwersalnego psa polskiej wsi,pasterza i stróża.Pomagały ludziom w pilnowaniu,zaganianiu i wypasaniu owiec,bydła i gęsi.W nocy strzegły swoich właścicieli i ich dobytku.Do dziś PON w pełni zachował cechy psa użytkowego.Znakomicie sprawdza się w pracy,wymagającej ścisłego kontaktu z człowiekiem.  

Usposobienie 

PON to pies o silnym instynkcie pasterskim,zaganiającym i stróżującym.Jest odporny,uparty i wytrwały w codziennej pracy.Doskonale dostosowuje się do trudnych warunków terenowych i pogodowych.Nieufny wobec obcych,ale ograniczający się do ich oszczekiwania.Mocno przywiązany do właściciela.

Pielęgnacja

Długi,gęsty włos wymaga systematycznej pielęgnacji.Należy regularnie sprawdzać stan oczu i uszu.

Zdrowie

PON jest rasą zdrową.Zdarzają się choroby takie jak:dysplazja stawów biodrowych,choroby serca czy niedoczynności tarczycy.W związku z obfitą okrywą włosową,może dochodzić do okresowego przegrzania się organizmu. 

Długość życia:13lat.
Wysokość:psy45-50cm,suki42-47cm.
Waga: psy18-22kg,suki16-20kg.
  

OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY

OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY
Kraj pochodzenia:Wielka Brytania(Szkocja)

Historia Rasy

Długowłosy owczarek szkocki-rough collie pochodzi od psa pasterskiego,zaganiającego owce na terenie Szkocji.Colie nie musiały strzec owiec przed dużymi drapieżnikami,dlatego też mogły być stosunkowo małe,dzięki temu szybkie i zwinne.Musiały być zawsze gotowe do pracy z człowiekiem.Collie miał kiedyś szatę krótką o szorstkim włosie(zgodnie ze swoją angielską nazwą). Obecna,długa sierść,jest bardzo wymagająca w pielęgnacji.Potrzebuje regularnego szczotkowania,a zmoczona długo schnie i zbiera wszelkie zanieczyszczenia,czyniąc przez to długowłosego collie psem nieużytecznym w pracy pasterskiej.Wszechstronny talent collie pozwala mu jednak nadal startować w konkursach pasterskich i zawodach obedience.

Usposobienie

Collie to nadal psy z silnym instynktem pasterskim i zostawione bez zajęcia,będą gonić i podszczypywać wszystko,co się wokół nich porusza.Collie są czujne i szczekają,gdy wyczują coś niepokojącego. Mają instynkt stróża,więc mogą być nieufne w stosunku do obcych ludzi i zwierząt.

Pielęgnacja

Długa sierść wymaga pracochłonnej pielęgnacji,nasiąknięta długo schnie.

Zdrowie

Collie mogą być wrażliwe na niektóre lęki,wymagana więc jest ostrożność w ich stosowaniu.

Długość życia:12-15lat.
Wysokość:psy56-61cm,suki51-56cm.
Waga: psy25-28kg,suki18-25kg.
   

   

 

Owczarek Szetlandzki

Owczarek Szetlandzki
Kraj pochodzenia:Wielka Brytania,Szetlandy

Historia Rasy

Wyspy Szetlandzkie znane są z bardzo skąpej roślinności i surowego klimatu.Zajmowano się tam głównie wypasem owiec.Duże drapieżniki nie występowały na tych terenach,dlatego pies pasterzy nie musiał mieć umiejętności obronnych.Wystarczyło że, by był czujny.Musiał natomiast być wytrwały i niewymagający.Przodkami owczarka szetlandzkiego-sheltie były prawdopodobnie psy w typie szpica nordyckiego,irlandzki yakii,a może także king Charles spaniel.Ostateczny wygląd uzyskano dzięki krzyżówce z rough collie.Pokrewieństwo ich nie jest jednak bliskie.

Usposobienie

  Sheltie to czujny pies o żywym temperamencie.Mocno przywiązuje się do ludzi i miejsca.Czyni go to dobrym stróżem.Nie jest typem kanapowca.Potrzebuje zajęcia,inaczej zgodnie ze swoim pasterskim hobby zacznie paść i zaganiać wszystko,co się wokół niego porusza.

Pielęgnacja

Mimo długiej sierści,pielęgnacja sheltie nie jest pracochłonna.

Zdrowie

Występują dziedziczne choroby oczu: CEA- Collie Eye Anomaly ,PRA i małoocze.Zdarza się też głuchota,ślepota oraz dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.

Długość życia:13lat.
Wysokość:Psy 34,5-39,5cm,suki33,5-38,5cm.
Waga:5-10kg.
    

niedziela, 21 października 2012

OWCZAREK STAROANGIELSKI-BOBTAIL

OWCZAREK STAROANGIELSKI-BOBTAIL
Kraj pochodzenia:Wielka Brytania

Historia rasy

Przodkowie bobtaila przybyli na Wyspy Brytyjskie wraz z Rzymianami.Były to psy pasterskie,pilnujące stad owiec przed kłusownikami i złodziejami.Nie wyklucza się,że owczarek staroangielski jest spokrewniony z psami owczarskimi Europy kontynentalnej,ale dokładnie nie wiadomo,jakie rasy ostatecznie przyczyniły się do jego stworzenia.Prawdopodobnie występowały też krzyżówki z owczarkami szkockimi,pasącymi owce z przygranicznych hrabstwach północnej Anglii.


Usposobienie

 bobtail odznacza się spokojnym i łagodnym usposobieniem.Lubi mieć zajęcie,chętnie wykorzystuje swoje umiejętności pasterskie.Przy braku zajęcia,może zaganiać dzieci,rowerzystów i inne poruszające się obiekty. Jest dobrym stróżem, przywiązuje się do swojego terytorium i przebywających na nim osób.Obcych traktuje z dystansem,w razie potrzeby oszczekuje.

Pielęgnacja

Długi włos wymaga czasochłonnej i częstej pielęgnacji.

Zdrowie

Najczęstsze schorzenia to dysplazja stawu biodrowego oraz skręt żołądka .Stwierdzono także podatność na choroby autoimmunologiczne oraz genetyczne choroby oczu i serca.

Długość życia:10-12lat.
Wysokość:psy min.61cm,suki min.56cm.
Waga:30-36kg.
 
 

sobota, 20 października 2012

OWCZAREK NIEMIECKI

OWCZAREK NIEMIECKI
Kraj pochodzenia:Niemcy

Historia Rasy
Psy owczarskie istniały w Europie już w epoce brązu.Najpierw tylko strzegły stad,potem wykorzystywano je do zaganiania.Przez długi czas w ustaleniu wzorca przeszkadzało to,że owczarki hodowali głównie zawodowi pasterze,którym nie chciało się tracić czasu i pieniędzy na objazdy psich wystaw i konkursów.Wojna oraz zmiana celu hodowlanego z użytkowego na wystawowy,przyczyniły się do wielu problemów rasy.Nie zmienia to jednak faktu,że podczas obydwu wojen,owczarki niemieckie doskonale sprawdziły się jako psy służbowe,przenosząc meldunki oraz pracując jako psy stróżujące i sanitariusze.

Usposobienie

Charakter owczarka niemieckiego nie ma obecnie nic wspólnego z charakterem dawnych psów owczarskich.Często spotyka się  nadpobudliwe,szczekliwe psy,o wadach budowy.Nadal jednak owczarek niemiecki znany jest jako jeden z najbardziej wszechstronnie użytkowych psów.

Pielęgnacja

Pies ten nie wymaga szczególnej pielęgnacji,z wyjątkiem okresów linienia.

Zdrowie

Najczęstszymi schorzeniami są dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,przerost gruczołu krokowego oraz skręt żołądka. W okresie wzrostu miewają także szczenięce zapalenie kości.

Długość życia:10-13lat.
Wysokość:psy60-65cm,suki:55-60cm.
Waga:psy30-40kg,suki22-32kg.

OWCZAREK FRANCUSKI-BRIARD

OWCZAREK FRANCUSKI-BRIARD
Kraj pochodzenia:Francja

Historia rasy

Podobne do briarda psy żyły niegdyś w całej Europie.Były to psy pasterskie używane do zaganiania bydła i pilnowania stad owiec. Zaganiały stada do łuku,pilnując,by zwierzęta nie przekraczały ustalonej granicy.Pracowały cicho,podszczypując od tyłu zaganiane zwierzę.Potrafiły pracować samodzielnie,zostając ze stadem bez nadzoru człowieka.

Usposobienie

Samodzielność briarda widać do dziś,podobnie jak tendencje do zaganiania poruszających się obiektów.To pełen temperamentu,potrzebujący regularnego zajęcia pies.Mocno związany ze swoją rodziną,nieufny w stosunku do nieznajomych.Wytrwale strzeże swojego terytorium.

Pielęgnacja

Sierść briarda wymaga regularnego szczotkowania,inaczej szybko się filcuje.

Zdrowie

Briardy są dosyć zdrowa rasą.Najczęstszym problemem jest skręt żołądka,dysplazja stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu (PRA,CSNB).

Długość życia:10-12lat.
Wysokość:psy 62-68cm,suki56-64cm.
Waga:35-45kg.

 

OWCZAREK BELGIJSKI-MALINOIS

OWCZAREK BELGIJSKI - MALINOIS
Kraj pochodzenia:Belgia

Historia Rasy

Malinois to jedna z czterech ras owczarków belgijskich( groenendael,tervueren i laekenois). Pod koniec XIX wieku znany belgijski weterynarz Adolphe Reul,zebrał właścicieli około stu owczarków belgijskich .Było ich kilka typów i postanowiono od tej pory rozmnażać je tylko w ramach zebranej grupy.Dzięki temu tuż przed wybuchem I wojny światowej wyodrębniono i opisano cztery odmiany owczarka belgijskiego. Poza wyglądem różnią się one sposobem pracy:groenendael i tervueren okrążają stado,podszczypują, laekenois stróżuje,malinois nie okrąża stada,ale biegnie prosto na zaganiane zwierzę.Belgi w czasie pracy nie działają wzrokiem jak border collie, ich wzrok jest ciągle w ruchu,a do popędzania stada używają mowy ciała.Pracują w pozycji wyprostowanej, a nie pochylonej jak border collie.

Usposobienie

Malinois ma największy temperament ze wszystkich belgów.Jest pobudliwy i aktywny.Posiada silny instynkt terytorialny i zaganiający.

Pielęgnacja 

Krótka sierść jest łatwa w utrzymaniu.W okresie linienia wymaga częstszego szczotkowania.

Zdrowie

Owczarki belgijskie używane były do podobnej pracy co owczarki niemieckie,są jednak od nich znacznie zdrowsze.Najczęstsze problemy zdrowotne to katarakta,epilepsja,choroby tarczycy,postępujący zanik siatkówki - PRA,dysplazja stawów biodrowych,zapalenie rogówki. 

Długość życia: 12-14lat.
Wysokość: 58-62cm.
Waga: 25-34kg.  

piątek, 19 października 2012

OWCZAREK AUSTRALIJSKI

Kraj pochodzenia USA

Historia rasy 

Historia tej rasy sięga migracji ludzi z początków XVI wieku.Imigranci z Europy zabrali ze sobą do Australii swoje psy typu collie,które następnie skrzyżowały się z rodzimymi dingo.Z krzyżówek tych powstały do dziś pracujące psy pilnujące.Wraz z kolonizacją Ameryki przywożono tam bydło,a z nimi psy pracujące.Wymieniając owoce,hodowcy również zaczęli wymieniać i krzyżować psy.Tak powstała krzyżówka(na początku nazywana aussie) psów pilnujących z Australii,collie ze Szkocji oraz owczarka pirenejskiego z Hiszpanii.Wszechstronnie użytkowe aussie zyskały popularność w Stanach Zjednoczonych u amerykańskich farmerów i rancherów.Dziś są gwiazdami psich sportów.

Usposobienie

Silny instynkt pasterski i stróżujący,samodzielność i wytrwałość w pracy oraz mocna więź z człowiekiem,czyni z aussie doskonałego,wszechstronnego psa pracującego.Nadaje się dla ludzi aktywnych, którzy będą w stanie zapewnić mu ciekawą pracę.Nieufny wobec obcych,bez skłonności do agresji.

Pielęgnacja 

Gęsty podszerstek wymaga regularnego szczotkowania,zwłaszcza w okresie linienia.

Zdrowie

Najczęstsze schorzenia: dysplazja stawów biodrowych,zaćma, choroby autoimmunologiczne,epilepsja,alergie skórne, nowotwory oraz braki w uzębieniu

Długość życia:13lat.
Wysokość:psy 51-58cm,suki46-53cm.
Waga:16-34kg.
       

czwartek, 18 października 2012

BOUVIER DES FLANDRES

BOUVIER DES FLANDRES
Kraj pochodzenia:Belgia i Francja

Historia rasy

Bouvier jest psem stworzonym do ciężkiej pracy na farmie.Pomagał przy wypasie i pędzeniu bydła oraz owiec.Był także cenionym stróżem obejścia oraz psem pociągowym.Handlarze bydła wykorzystywali je także do kłusownictwa.Był to pies nadzwyczaj aktywny i czujny oraz nieufny w stosunku do obcych.Jego ojczyzną jest Flandria,kraina leżąca na obszarze południowej Francji i zachodnie Belgii.Z tego powodu FCI-aby uniknąć sporu- uznało go za rasę belgijsko-francuską.

Usposobienie 

                                                                     Dzisiejsze,wszechstronne zdolności bouviera i jego temperament są w dużej mierze wynikiem naturalnej selekcji.Pomocnik pasterzy,stróż,ma doskonały potencjał do pracy w policji,wojsku i służbach granicznych.W czasie wojny bouvier był kurierem i psem sanitarnym.

Pielęgnacja

Pielęgnacja wymaga regularności,co niemalże wyklucza go jako psa użytkowego.Podszerstek szybko się filcuje oraz zbiera wszelkie nieczystości podczas spacerów.Należy regularnie sprawdzać,czy w pokrytych gęstą sierścią oczch i uszach nie tworzą się stany zapalne. 

Zdrowie

Bouviery podobnie jak większość dużych ras mają tendencje do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz skrętu żołądka. U psów tej rasy zdarzają się również choroby oczu oraz niedoczynność tarczycy.

Długość życia : 
11-12lat
Wysokość:Psy 62-68cm,suki50-65cm.
 Waga:psy 35-40kg,suki 27-35kg.       

BORDER COLLIE

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

 Historia rasy

 Nazwa pochodzi od pogranicza Szkocji i Anglii.Pasterze z tego regionu od pokoleń starannie dobierali psy do hodowli i uzyskali idealnego psa pasterskiego. Bordery,tak jak inne owczarki,pracują w ciszy by nie płoszyć owiec.Chętnie też pracują w parach.Dziś border collie jest uważany za najlepszego na świecie psa zaganiającego.Jest niezrównany na zawodach agility i obediencje.

Usposobienie 

 Pies ten jest pełen energii,lubiący ruch także w bardzo trudnych warunkach.Bez dostatecznej ilości pracy,może mieć większe od innych psów skłonności do niszczenia i ucieczek.Charakter owczarka zachęca go do biegania i zaganiania poruszających się obiektów,także dzieci, rolkarzy innych psów.

 Pielęgnacja 


Ze względu na podszerstek należy regularnie szczotkować,zwłaszcza w okresach linienia. 

Zdrowie

Zdarza się dysplazja stawów biodrowych i choroby oczu .             Długość życia:15lat
                                                                                                 Wysokość:psy50-55cm suki 47-52 suki cm
                                                                                                    Waga: 14-20kg. 

środa, 17 października 2012

BIAŁY OWCZAREK SZWAJCARSKI


BIAŁY OWCZAREK SZWAJCARSKI
Kraj pochodzenia: Szwajcaria



HISTORIA RASY

Historia białego owczarka szwajcarskiego sięga końca XIX wieku i ściśle wiąże się z owczarkiem niemieckim. Początkowo białe owczarki brano za albinosy i wykluczano z hodowli.Doprowadziło to do prawie całkowitego ich wyginięcia w Europie, w  połowie lat trzydziestych  XX wieku. W międzyczasie podjęto hodowlę owczarka w Kanadzie i USA. Zauważono, że za biały kolor sierści odpowiada gen recesywny po przodkach,którymi były białe psy pasterskie. Od tej pory ni wykluczano już psów o białej sierści. W latach siedemdziesiątych  XX wieku z USA sprowadzono do Szwajcarii psa LOBO , który został protoplastą  białych owczarków szwajcarskich w Europie.                                                                       
                                                                                    USPOSOBIENIE 
Psy tej rasy bardzo mocno przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny. Białe szwajcary to wrażliwe psy,co trzeba mieć na uwadze przy ich wychowaniu i dobierając metody szkoleniowe.Są uważnymi stróżami,kiedy wyczują niebezpieczeństwo ,szczekają. Ze względu na instynkt stróżujacy,mogą być nieufne w stosunku do obcych.Nie należy jednak mylić tego z lękliwością.                        DŁUGOŚĆ ŻYCIA:12LAT.
                                                                                   WYSOKOŚĆ:psy 60-66cm,suki 55-61cm.
                                                                              WAGA:psy 30-40 kg, suki 25-35kg.
PIELĘGNACJA
Gęsty podszerstek wymaga regularnego szczotkowania, nie jest jednak trudny w pielęgnacji. 
ZDROWIE
Zdarza się dysplazja stawów biodrowych i mutacja genu MDR1.   

piątek, 27 kwietnia 2012

Ruch

Po przyjęciu psa do domu zazwyczaj obowiązek wyprowadzanie psa spada na jedna osobę. Do czynności tej podchodzi się w sposób przesadnie romantyczny. Często w ciepłe letnie i pogodne jesienne dni . Ludzie myślą, jak przyjemnie by było pójść z psem na spacer i pobawić się z nim w lesie lub na plaży. W sytuacji przeciwnej, przy szalejącej zawierusze , deszczu lub mrozie zapał do wyjścia z psem maleje do zera. Rok składa się z 365 dni. Każdego z tych dni pies powinien zażyć ruchu przynajmniej 4 razy , niezależnie od pogody. Pewne rasy potrzebują dużo ruchu. W takich przypadkach 4 razy nie wystarczy , może się okazać że trzeba się wybrać na spacer na rowerze. Jest oczywiste ze istotne jest wybranie rasy , której wymagania -jeśli chodzi o ruch będą zgodnie ze stylem twojej rodziny. Jeśli jesteś typem sportowca lubisz jeździć na rowerze lub biegać dla przyjemności wówczas bardzo aktywny pies będzie stanowić dla ciebie doskonałe towarzystwo. Jeśli prowadzisz mało aktywny tryb życia , wybierz psa, któremu dla zachowania kondycji psychicznej i fizycznej wystarczy niewielka dawka ruchu.

Pielęgnacja - szata.

Niektóre rodzaje sierści, szczególnie psów długowłosych wymagają starannej pielęgnacji. Może to oznaczać godzinę szczotkowania i czesania dziennie. Naucz swojego psa, by poddając się temu rytuałowi , stał lub leżał na stabilnym stole o szorstkiej powierzchni. Zapobieganie to bólom twoich pleców i pozwoli łatwej i dokładniej wykonywać ta pracę. Psy długowłose szczotkuj przynajmniej raz w tygodniu. Nie będzie to zbędnym luksusem , nawet w przypadku ras krótko włosów. Podczas pielęgnacji możesz zauważyć rzeczy , których w innym przypadku byś nie zobaczył, takie jak małe ranki, kleszcze i inne pasożyty. Do mycia sierści stosuj jedynie szampony uznanej firmy które nie wpływają niekorzystnie na naturalne natłuszczanie psiej skóry. Nigdy nie pozostawiaj mokrego psa na dworzu lub w chłodnym miejscu, w którym są przeciągi,. Upewnij się , że pies całkowicie wysechł, zanim pozwolisz mu wyjść z domu . Jeśli trzeba użyj suszarki do włosów. W przypadku wielu ras konieczne jest regularne strzyżenie lub skracanie sierści. Często jest to proste zadanie którego możesz nauczyć się od hodowcy ale zazwyczaj to skomplikowana praca, która lepiej powierzyć zawodowcom z zakładu pielęgnacyjnego . Tam wiedza , jak właściwie zając się sierścią psów właściwych ras. Jeśli twój pies należy do rzadkiej rasy , to najlepiej będzie, gdy weźmiesz ze sobą instrukcję pokazująca właściwy styl strzyżenia. Wizyta w zakładzie jest doskonałym wyjściem jeżeli zamierzasz pokazać swojego psa na wystawie. Informacje o właściwym przygotowaniu szaty można zazwyczaj uzyskać w związku kynologicznym lub od hodowcy twojego psa.

Pielęgnacja: uszy, pazury i zęby.

Każdy rodzaj sierści psa wymaga specyficznych zabiegów pielęgnacyjnych. Szczegółowe zasady omawiane są w poszczególnych działach dotyczących ras,. Ważne jest, by przy czyszczeniu uszu nie używać zwitków waty., ponieważ spowoduje to wepchnięcie brudu głębiej do ucha co może mieć przykre następstwa. Zamiast waty używaj płynu do czyszczenia uszu. Zapuść krople do ucha i masuj je. Następnie zdejmij brud z ucha za pomocą chusteczki. Niektórym psom nadmiernie rosną włosy w uszach . Aby uniknąć infekcji należy je regularnie usuwać. Zwłaszcza obwisłe uszy są wrażliwe na infekcje. Nie usuwaj zbyt wiele włosów na raz , ale także nie wyrywaj pojedynczych włosów, ponieważ będzie to bolesne dla psa. Spróbuj znaleźć sposób pośredni. Czasami zbyt wiele włosów wyrasta pomiędzy opuszkami palców. W takim przypadku najlepszym sposobem jest obcinanie włosów rosnących między opuszkami. Najbezpieczniej jest używać zakrzywionych nożyczek. Przystrzygaj w ten sposób , by krzywizna odchylała się od łapów psa, dzięki czemu nie skaleczysz go . Przycinaj krótko pazury. Psu, który regularnie chodzi po twardym lub szorstkim terenie, pazury same się zetrą, ale niektórym rosną one bardzo szybko i trzeba je skracać. Ważne jest, jeśli twój pies ma być dobrze utrzymywany, by przyzwyczaić go  do tego  rytuału za młodu. Starsze i silniejsze zwierze które nie jest do tego przyzwyczajone, będzie próbowało się opierać i regularna pielęgnacja stanie się poważnym problemem. Jeśli uznasz że wykonywanie tych prac samemu jest nieprzyjemne możesz zaprowadzić swojego psa do profesjonalnego zakładu , w którym psy się strzyże i pielęgnuje lub lekarza weterynarii. Tam ci mogą wyjaśnić i pokazać, jak najlepiej wykonywać trudniejsze zadania dzięki czemu później sobie sam poradzisz. Do ogólnej pielęgnacji należy również troska o zęby. Jeśli twój pies jest karmiony twardymi chrupkami i regularnie dostaje do gryzienia twarda kość, to zęby nie będą wymagać zbytniej uwagi. Natomiast u psów które karmione są miękkim pożywieniem , a okazja do używania zębów trafia się im rzadko lub w ogóle jej nie maja, istnieje większe prawdopodobieństwo pojawiania się kamienia nazębnego i wszystkich związanych z tym nieszczęść. Sprawdzaj systematycznie, czy u twojego psa nie pojawia się warstwa kamienia nazębnego , ponieważ zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie.

Kara dla psów

Karz psa tylko bezpośrednio po tym, gdy zrobił coś złego , nigdy wtedy, gdy psota zdarzyła sie jakiś czas temu. Wyobraź sobie, że podczas twojej nieobecności pies spustoszył dom. Odkrywszy to po powrocie do mieszkania karcisz go fizycznie lub słownie. Może być dla ciebie oczywiste że pies jest winien i na podstawie wyrazu jego pyska możesz sądzić , że on tez o tym wie. To fałszywy wniosek. Pies na ogół zupełnie zapomina co zrobił, ale zareaguje na twoje zachowanie i stanie się pokorny lub będzie próbował uciec. Jeśli go skarcisz będzie kojarzył twój powrót do domu z karą i w rezultacie z niepokojem będzie oczekiwał, co się stanie , kiedy wejdziesz do pokoju. Zależnie od rasy pies może stać się agresywny lub bardzo nerwowy i uległy: straci zaufanie do zmiennego i nieprzewidywalnego - w jego oczach - "przewodnika sfory". Jeśli twój pies zachowuje się niewłaściwie za każdym razem, kiedy jesteś poza domem, to najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie go w kojcu lub trzymanie w pomieszczeniu, w którym nie może wyrządzić szkód. Dzięki temu będzie zawsze "dobrym psem" po twoim powrocie. U większości zwierząt wygasają popędy niszczycielskie , kiedy psy wyrastają z wieku szczenięcego ale u niektórych występują one nadal ze względu na niedostatek ruchu lub poświęconej im uwagi. Czasami psocą one z nudy. Ważna sprawa jest natychmiastowe karanie za każde niewłaściwe zachowanie we wczesnym okresie wychowania psa. Na przykład wołasz swojego psa a tu nagle przychodzi drżąc, Ponieważ posłuchał twojego polecenia zasłużył na nagrodę. Niestety, właściciele karzą psy za to , że nie przychodzą wystarczająco szybko. W rezultacie może dojść do tego, że pies zacznie kojarzyć twoje polecenia z kara i następnym razem nie będzie miał ochoty szybko reagować na polecenie.

Wychowanie - pierwsze kroki.

Różne badania naukowe, wskazały, ze wpływy i doświadczenia, którym szczeniak podlega podczas pierwszych dwunastu, czternastu tygodni swojego życia, są najbardziej kształtującym okresem jego wychowania.Okres ten nazywany jest fazą wpijania i jeśli w tym czasie pies nauczy się, ze obcy, dzieci , koty i miejski ruch uliczny nie chcą mu zrobić nic złego, to później przez całe życie będzie reagował na to wszystko w sposób rozsądny. Odmienna sytuacja oddziałuje równie silnie: szczeniak, który spędził wszystkie czternaście tygodni w kojcu, w towarzystwie swojej matki i rodzeństwa z tego samego miotu, pomijając człowieka, który ich doglądał, ma trudności z dostosowaniem się do społeczności ludzkiej. Rodzaj tych przeżyć ma olbrzymi wpływ na młode zwierzę. Jeśli w tym okresie szczeniak będzie atakowany przez kota, to prawdopodobnie będzie źle nastawiony do kotów przez resztę swojego życia. Zdecydowanie najlepiej jest kupić szczeniaka od hodowcy, do którego ma zaufanie , o którym się wie , że poświęca wystarczająco dużo czasu i energii na wychowanie szczeniaków. Psa w wieku od 7 do 12 tygodni można już zabrać do domu. Twoim zadaniem będzie dokończenie tego , co zaczął dobry hodowca. I miejmy nadzieję, Że jeżeli włożysz w to dużo serca i cierpliwości, to twoje starania uwieńczone zostaną prawdziwym sukcesem.

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

PIES CZY SUKA

Zarówno psy,jak i suki mają swoje wady i zalety.Suka jest zwykle bardziej spokojna i posłuszna,lecz i ona może sprawić kłopoty.przyczyny tego należy szukać w działaniu hormonów w okresach,gdy suki mają cieczkę.Zdarza się to przeciętnie dwa razy do roku i sprawia , że wyrywają się do psów i plami,a podłogę. Dla zachowania higieny stosuje się specjalne opaski lub pieluszki zabezpieczające przed plamami krwi. Można też prosić weterynarza o zastrzyk hormonalny zapobiegający wystąpieniu owulacji. Możliwe jest również dokonanie sterylizacji. Dodatkowa korzyścią takiego zabiegu jest to , że zwierze stanie się bardziej zrównoważone. Zastrzyki hormonalne i sterylizacja nie są jeszcze zabiegami powszechnie stosowanymi we wszystkich krajach. Psy z natury są zazwyczaj bardziej niezależne i mnie łagodne.Jest to szczególnie widoczne u ras bardziej dominujących, takich jak rottweilery. Rożnicę pomiędzy płciami są znaczne mniej wyraźne u ras łagodniejszych, istnieją jednak nie zliczone wyjątki do tej reguły. Wybór psa lub suki jest sprawa osobista. Dla zainteresowanych psem rasy bardziej dominującej , a nie mających dużego doświadczenia w układaniu psów, trafniejszym wyborem będzie suka. Poradźcie się hodowcy. Codziennie spędza on czas z psami i jak inny zna ich charakter. Dobry hodowca zgodzi się wybrać z miotu szczenie najbardziej odpowiadającym waszym życzeniom.

czwartek, 19 kwietnia 2012

Zakup psa rodowodowego.

                              Nie należy podejmować decyzji pod wpływem chwilowego impulsu.
Pies, którego wybierzecie, będzie członkiem waszej rodziny prawdo podobnie przez 10 lat. Będzie z wami codziennie i wywrze istotny wpływ na wasze życie .Z pewnością nie jest to decyzja, którą można podjąć lekkomyślnie pod wpływem pewnego impulsu. Ponieważ istnieją zarówno dobrzy, jak i źli hodowcy koniecznie należy oddzielić ziarno od plew. Zastanówcie się przede wszystkim , dlaczego chcecie kupić psa.Czy zamierzacie wykorzystać go w celu hodowlanych? Czy macie zamiar pokazywać go na wystawach? Być może nie chcecie mieć nic wspólnego z tymi sprawami i jedynie poszukujecie ulubieńca dla swojej rodziny.  W takim przypadku znacznie tańsze będzie kupno psa mającego niewielki defekt umaszczenia, nie spodziewajcie się jednak , ze wtedy będziecie wracać z medalami z wystaw lub wyhodujecie  przyszłego championa.Nie mniej jednak taki pies może stać się doskonałym członkiem rodziny.Jeśli potrzebujecie psa do polowań, to poszukajcie hodowcy specjalizującego się w hodowli psów myśliwskich.Hodowca taki prędzej dostarczy wam szczeniaka dobrze nadającego się do tego celu niż ktoś, kto sprzeda wam psa tej samej rasy z wykazem samych championów w rodowodzie.Oczywiście, prawdziwa jest też sytuacja odwrotna.  Jeśli to możliwe, skontaktujcie się najpierw z rodzimym oddziałem z związku kynologicznego . Złóżcie w nim wizytę i porozmawiajcie z kilkoma hodowcami i entuzjastami. Zastanawiajcie się dobrze nad każdym krokiem. Kupujecie psa z metrykom, po rodzicach o udokumentowanym pochodzeniu .Najlepiej gdy będziecie odbierać go w domu hodowcy. Nigdy nie kupujcie psa od handlarzy i na bazarze . W przypadku tych źródeł nie jest możliwe stwierdzenie,czy pies jest zdrowy, jak wyglądają i jakie mają charakter jego rodzice oraz , co  najważniejsze, jak z nim postępowano podczas najbardziej decydującego okresu jego rozwoju - fazy wpajania. Taki szczeniak może być znacznie tańszy, ale pozorny ,,zysk '' może przepaść po kilku miesiącach płacenia weterynarzowi  wysokich rachunków za leczenie chorowitego zwierzęcia . Jeżeli wasz wybór padnie na rzadką rasę , to wówczas trudniej będzie znaleźć hodowce. Związek kynologiczny rejestrujący rasy powinien być w stanie pomóc wam w poszukiwaniach. Czasami psa rzadkiej rasy trzeba  przywieźć z zagranicy. Upewnijcie się , że wszystkie niezbędne dokumenty są w porządku i zasięgnijcie informacji w waszym związku kynologicznym, czy znany jest ktoś kto wcześniej sprowadzał psa tej samej rasy. Rodowody niektórych zagranicznych organizacji kynologicznych nie są uznawane w Polsce . Pies rzadkiej rasy nie musi być droższy niż rasy popularnej, a w niektórych przypadkach może być tańszy, ponieważ hodowca zajmujący się rasą mało znaną ma większe trudności ze  znalezieniem nabywcy dla swych podopiecznych.

niedziela, 1 stycznia 2012

Odrobaczanie Psów .

Pierwszym zabiegiem, jaki wykonuje sie u psa i jaki wykonywać się będzie co jakiś czas przez resztę jego życia jest odrobaczanie. Odrobaczanie oznacza podanie psu preparatu, który zabije istniejące w jego organizmie drobnoustroje - te następnie zostaną przez psa wydalone albo wraz z kałem, albo poprzez wymioty, jeżeli zarobaczenie psa było spowodowane dłuższym zaniedbaniem i dosyć poważne.

Pierwsze odrobaczanie psa można przeprowadzić już w momencie, kiedy ma on dwa tygodnie i jest jeszcze przy matce. Oczywiście, takie odrobaczanie powinien poprowadzić weterynarz, dobierając odpowiedni preparat. Do 6. miesiąca życia psa zalecane jest dokonywanie odrobaczania co miesiąc - minimalizuje to prawdopodobieństwo aktywacji glist, które znajdują się w przewodzie pokarmowym szczeniaków do tego czasu.

Psa dorosłego należy odrobaczać maksymalnie co 6 miesięcy, choć częściej, gdy w domu są dzieci. Należy pamiętać, że część pasożytów potrafi przenosić się z psa na dorosłego człowieka, a tym bardziej na dziecko, które mniej przestrzega zasad higieny. Dzieci, które wkładają do buzi rączki po tym, jak głaszczą psa, są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo zarażenia.
Jeżeli u psa zostanie stwierdzona robaczyca, należy niezwłocznie podjąć zabieg odrobaczania tak, jak zaleci to weterynarz. W przypadku wysokiego stadium robaczycy nie podaje się dużych dawek środka odrobaczającego, a dawki mniejsze, które zabijają pasożyty etapami, co zapobiega zatruciu psa przez toksyny z rozkładających się ciał robaków. Należy pamiętać, że jeśli pies ma stwierdzoną robaczycę, niezbędne jest zachowanie szczególnej higieny w kontaktach z nim - częste mycie rąk, szczególnie po zabawie z psem, niedopuszczanie do sytuacji, kiedy pies śpi w naszej pościeli, sterylizacja zarówno naszych naczyń i sztućców, jak i misek psa oraz częste wymiany i pranie legowiska czy koców, na których pies sypia. Dobrze jest również poddać rodzinę profilaktycznemu odrobaczaniu. 

Nie wolno ignorować regularnych odrobaczeń psa - to, że nasz pupil nie zadaje się z obcymi psami nie znaczy, że nie jest narażony na zarobaczenie. Pies wącha odchody innych zwierząt, często bierze do pyska śmieci lub patyki - siedliskiem zarazków może być równie dobrze ulubiona piłka naszego psa, którą ten z chęcią aportuje na pobliskiej łące. Pasożytami pies może zarazić się nawet poprzez zwykły kontakt z powierzchnią, a którą styczność miał przedtem inny, zarażony pies - tutaj prawdopodobieństwo zarażenia jest ogromnie wysokie, a wiadome jest przecież, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dieta Barf .

 Psy są zwierzętami wszystkożernymi, więc potrzebują zarówno składników roślinnych, jak i zwierzęcych. Prawidłową dietę psa można przyrównać do diety jego dzikiego kuzyna - wilka. Wilk jest przede wszystkim mięsożercą, ale również odżywia się padliną, gryzoniami czy też roślinami. Dlatego dieta BARF jest dietą opartą jedynie na surowych produktach podawanych psu - jest to alternatywa dla tradycyjnych karm dla psów.
BARF to dieta, w której aż około 60% wszystkich produktów stanowią surowe kości mięsne, zaś reszta to mieszanka z owoców, warzyw i podrobów. W diecie tej występują również ryby, których spożywanie - jeżeli jest częste - powinno być wspierane witaminą E.
Co ciekawe, do diety takiej dodaje się również oleje, będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Owoce i warzywa przygotowywane są w specjalny sposób - miksowane lub przepuszczane przez sokowirówkę. Jedynym warzywem, którego nie można podawać psu, jest cebula - może ona spowodować nawet śmierć czworonoga.
Należy również pamiętać, aby mięso podawane psu pochodziło ze sprawdzonego źródła oraz aby przed dodaniem przeleżało kilka dni (najlepiej około trzech) w zamrażalniku - spowoduje to obumarcie wszelkich groźnych bakterii, które mogą spowodować chorobę u psa.

Karmy dla psów - Żywienie .

Psy wymagają starannego doboru karmy. Wiele osób myśląc o karmieniu psa ma na myśli dawanie mu odpadków ze stołu. Jest to jednak jedna z najgorszych rzeczy jakie możesz zrobić. Karma dla psa powinna być przygotowana z myślą o nim. Ludzkie przyprawy mogą w najlepszym przypadku spowodować niestrawność a w najgorszym nawet spowodować różnego rodzaju problemy żołądkowe.
Dlatego też bardzo ważnym aspektem posiadania psa jest zapewnienie mu dostępu do odpowiedniej karmy. Karmy dla psów dostępne są w wielu różnych typach. Wybór “tej” odpowiedniej zdterminowany jest przez wiele czynników takich jak:
  • wiek psa
  • rasa
  • wielkość
  • specjalne potrzeby (np. karma na stawy czy karma dla psów alergików)
  • i inne.
Jeśli np. Twój pies nie wyróżnia się niczym szczególnym - tj. średniego rozmiaru kundelkiem dobrym wyobrem będzie podstawowa karma Acana dla psów np. Acana adult. Jeśli natomiast twój pies ma wrażliwy przewód pokarmowy możesz wybrać karmę Acana Lamb&Apple oparta o mięso jagnięce. Acana to niezłej jakości karma oparta o naturalne składniki. Jest prawidłowo zbilansowana a do tego ma całkiem przystępną cenę - ogólnie polecam.
Dobrym wyborem będzie również któraś z karm Royal Canin - tutaj jednak musisz nastawić się na znacznie większe wydatki.
Nie polecam natomiast karm “marketowych”, czyli tych które mocno reklamowane są w telewizji. Nawet pobierzny rzut oka na ich skład sprawia, że nie masz ochoty żywić czymś takim swojego pupila. Wiele do życzenia zostawia teże zazwyczaj jakość składników użytych do ich produkcji. Moja rada - jeśli chcesz aby Twój pies był zdrowy unikaj tych karm.

Nauka chodzenia na smyczy.

Jednym z elementów wychowania, jakie są niezwykle istotne w naszych stosunkach z psem jest nauka chodzenia na smyczy. Pies powinien kojarzyć smycz jako coś pozytywnego, co oznacza spacer, zabawę, przebywanie z człowiekiem i poznawanie nowych miejsc i zwierząt. Oto kilka rad, jak najlepiej podejść do nauki chodzenia na smyczy.

Najważniejsze jest, aby stopniowo przyzwyczajać psa do nowych elementów smyczy - najpierw do obroży. Najlepiej poświęcać na taką naukę dwie godziny dziennie, podzielone na okresy po 15. minut - zakładamy psu obrożę, po czym bawimy się z nim, aby odciągnąć jego uwagę, zaś po jakimś czasie nagradzamy go i zdejmujemy obrożę. Potem, gdy pies przyzwyczai się do obroży, doczepiamy smycz i znów powtarzamy ćwiczenie - parę minut zabawy, po czym nagrodzenie i odpięcie smyczy. W ten sposób pies zacznie kojarzyć obrożę i smycz z czymś pozytywnym.

Jeśli wychodzimy z psem na dwór i chcemy nauczyć go chodzenia przy nas, przy nodze, sprawa jest nieco trudniejsza. Najpierw musimy zdecydować, przy której nodze chcemy, aby pies szedł. Na pierwszą naukę najlepiej wybrać się w miejsce słabo uczęszczane, gdzie znajdziemy niewysoki murek lub ogrodzenie, które ograniczy ruchy psa. Potem stajemy na początku ogrodzenia, pies jest na smyczy obok naszej nogi. Do ręki bierzemy smakołyk, dajemy psu do powąchania i idziemy do przodu, co jakiś czas mówiąc ,,Noga!”. Po jakimś czasie nagradzamy psa i bawimy się z nim, po czym wracamy do nauki. Z czasem taką naukę wydłużamy i zmniejszamy ilość smakołyków. Po jakimś czasie pies nauczy się w ten sposób chodzić przy nodze - pozostaje jeszcze nauka posłuszeństwa i odwoływalności, a także skupiania uwagi psa na sobie.